Skitur 2021 - UDSOLGT
  • Hvornår - Uge 7 i 2021 – tirsdag d. 16-02 til søndag d. 21.02
  • Hvor – Østrig, Neukirchen (Gasthof Venedigerblick)
  • Pris for børn – 3500,-
  • Pris for voksne – 4500,-
  • Der er kun 25 plads på turen, så det er først til mølle i forhold til booking.

 

Prisen inkluderer:

3 overnatninger

Halvpension (morgenmad og aftensmad)

4 dages liftkort t.o.m årgang 2001

4 dages skileje og skihjelm (obligatorisk i Østrig for unge under 15 år)

Busrejse - Neukirchen t/r med Østrigsruten

Ophold

3-stjernet hotel/gasthof cirka 1.500 meter fra Neukirchen. Vi indkvarteres i flersengsværelser. Alle værelser er med bad/toilet, TV og balkon. Hotellet har kapacitet til cirka 75 personer, og der findes desuden restaurant og opholdslokale. Med gode sneforhold kan vi ad dalpisten køre direkte til hotellets dør.

Skifakta
Skiområdet har ca. 75 km. pister (35 km. blå / 30 km. røde / 10 km. sorte) og er beliggende i 1.600 til 2.130 m. højde. Selvom der er mange forskellige pister i området, er det et meget overskueligt område, hvilket gør I hurtigt føler jer hjemme i området. Der er i alt 19 lifte. 5 kabinebaner, 4 stolelifte, 10 slæbelifte. Et godt skiområde til grupper på forskelligt niveau. Start- og slutstedet er fælles, uanset hvor man løber på ski. Området er meget snesikkert og både begyndere og øvede starter skidagen på toppen af bjerget. Der er halfpipe til snowboardere, familiepark. Verdens længste kælkepiste er i Neukirchen, ca. 14 km. lang og kan absolut anbefales.

Betalingsoversigt for børn: (Betaling af hele beløbet er også velkommen

  • 1. rate – 900,- betaling i september
  • 2. rate – 900,- betaling i oktober
  • 3. rate – 900,- betaling i november
  • 4. rate – 800,- betaling i december

Tilmelding er bindende

Betaling af skituren kan ske på MobilePay (Vadgård Skole, MP nr. 938272) eller Gladsaxekortet i klubbens køkken. Hvis betalingen sker over MobilePay, så skal I huske, at angive navn og klasse. Og I skal også sende et screenshot af betalingen til Thomas (60150742).

Forældre/søskende:
Ligesom sidste år, vil det være muligt som forældre og søskende at deltage. Dog har vi et begrænset antal pladser til forældre og søskende. Så hvis du tænker, at det er tiltalende, så kom ned i klubben og tag en snak med Jønse eller Thomas, om det er en mulighed.

OBS
Depositum - Liftkort 2 euro
Dokumenter – Pas, blå EU-sygesikring, valuta, rejseforsikring

 

SKITUREN ER UDSOLGT!